Tipy / 23. jún 2024 / 3 minúty ČÍTANIA

Ako ochrániť vaše auto počas letných horúčav?

Chrániť auto pred slnkom a vysokými teplotami v lete je dôležité nielen pre zachovanie jeho estetického vzhľadu, ale aj pre jeho celkovú funkčnosť a životnosť. Vysoké teploty a intenzívne slnečné žiarenie môžu spôsobiť poškodenie laku, interiéru a dokonca aj mechanických častí vozidla. Prinášame niekoľko tipov, ako efektívne chrániť svoje auto počas horúcich letných dní.

Parkovanie v tieni

Najjednoduchším a najúčinnejším spôsobom, ako chrániť auto pred slnkom, je parkovať ho v tieni. Ak máte možnosť, využívajte garáže alebo prístrešky. Ak takéto možnosti nemáte, snažte sa nájsť miesto, kde je aspoň čiastočný tieň, napríklad pod stromami alebo budovami. Týmto spôsobom znížite priame vystavenie slnečnému žiareniu a ochránite lak aj interiér vozidla.

Používanie slnečných clôn a tienidiel

Slnečné clony a tienidlá sú skvelým spôsobom, ako znížiť teplotu v interiéri vozidla. Tieto pomôcky sa ľahko pripevňujú na okná a dokážu znížiť teplotu v aute až o niekoľko stupňov. Okrem toho chránia palubnú dosku, volant a sedadlá pred priamym slnečným žiarením, čím predchádzajú ich vyblednutiu a poškodeniu.

Pravidelná údržba klimatizácie

Funkčná klimatizácia je nevyhnutná pre pohodlnú jazdu počas horúcich dní. Pravidelne kontrolujte a udržiavajte klimatizačný systém, aby ste zabezpečili jeho správne fungovanie. V prípade potreby doplňte chladivo a vymeňte peľový filter. Ak cítite nepríjemný zápach z klimatizácie, nechajte ju vydezinfikovať.

Ochrana laku a exteriéru

Lak vozidla je vystavený intenzívnemu slnečnému žiareniu, ktoré môže spôsobiť jeho vyblednutie a poškodenie. Pravidelné voskovanie a používanie ochranných prípravkov s UV filtrom pomôže zachovať farbu a lesk laku. Voskovanie by sa malo vykonávať aspoň dvakrát ročne, ideálne pred letnou sezónou a po nej. Okrem toho nezabúdajte na ošetrovanie gumových tesnení a stieračov, ktoré môžu vplyvom vysokých teplôt strácať svoju pružnosť a funkčnosť.

Ochrana interiéru

Interiér vozidla je rovnako dôležitý ako jeho exteriér. Slnečné lúče môžu poškodiť čalúnenie, plastové diely a elektroniku. Používanie ochranných prípravkov na čalúnenie a plasty pomôže predchádzať ich vysychaniu a praskaniu. Okrem toho môžete použiť aj ochranné poťahy na sedadlá a volant, ktoré znížia ich vystavenie slnečnému žiareniu.

Vetranie vozidla

Ak je vaše vozidlo zaparkované na slnku, pred jazdou ho dôkladne prevetrajte. Otvorte všetky dvere a okná, aby sa horúci vzduch rýchlo vyvetral. Potom naštartujte motor a zapnite klimatizáciu, aby sa interiér ochladil na príjemnú teplotu.

Pravidelná kontrola tlaku v pneumatikách

Vysoké teploty môžu ovplyvniť tlak v pneumatikách, čo môže viesť k ich rýchlejšiemu opotrebovaniu alebo dokonca k defektu. Pravidelne kontrolujte tlak v pneumatikách a udržiavajte ho na odporúčanej úrovni. Týmto spôsobom zabezpečíte bezpečnú a pohodlnú jazdu.

Dodržiavaním týchto jednoduchých tipov môžete efektívne chrániť svoje auto pred slnkom a vysokými teplotami počas letných mesiacov. Týmto spôsobom predĺžite jeho životnosť a zachováte jeho estetický vzhľad aj funkčnosť.

Súvisiace články

Technológie, Passat, Tiguan

Ako fungujú nové adaptívne tlmiče DCC Pro?

Video, Lifestyle, Úžitkové vozidlá

VIDEO: Volkswagen Multivan ako druhý domov pre celú rodinu!

Lifestyle, Štúdie a koncepty, Golf

50 rokov VW Golf: Ako to celé začalo?

Súvisiace články

Technológie, Passat, Tiguan

Ako fungujú nové adaptívne tlmiče DCC Pro?

Video, Lifestyle, Úžitkové vozidlá

VIDEO: Volkswagen Multivan ako druhý domov pre celú rodinu!

Lifestyle, Štúdie a koncepty, Golf

50 rokov VW Golf: Ako to celé začalo?