28. október 2021 / 3 minúty ČÍTANIA
Bývame Zdravo stavia v súlade s prírodou od základov až po posledný detail
Prírodné staviteľstvo, ktoré myslí na minulosť, prítomnosť či budúcnosť zároveň. Spoznajte Bývame zdravo a jeho člena Mareka Rabika, špecialistu na stavby a rekonštrukcie.
Môže sa nám zdať, že staré známe príslovie „Remeslo má zlaté dno“ stráca v dnešnej dobe svoj význam. To sa však snaží zmeniť remeselné družstvo Bývame Zdravo. Pri stavbe a rekonštrukcii domov dbá nielen na to, aby bol výsledok priateľský k našej planéte a poskytol svojim majiteľom zdravý domov, ale kladie dôraz aj na cibrenie remeselnej práce.
Na počiatku bola hlina
Marekova cesta k prírodnému staviteľstvu začala štúdiom remesiel. Chcel sa ich naučiť hneď niekoľko, aby mohol stavbu naozaj chápať, rozumieť jej ako celku. Katalyzátorom Marekovho nadšenia bolo znovuobjavenie dokonalého stavebného materiálu priamo v prírode. Tým je hlina. Je všade okolo nás, v rôznych podobách a ešte k tomu v dostatočnom množstve. Práve pri hlbšom štúdiu hlín a omietok získal Marek dostatočnú silu vystúpiť zo svojej komfortnej zóny, opustiť svoju stabilnú prácu a začať sa živiť ako remeselník.
Holistický prístup od použitých materiálov po recykláciu stavby
V Bývame Zdravo sa Marek venuje vytváraniu, ako inak, zdravého bývania či už stavbou nových domov, alebo rekonštrukciou tých starých. V oboch prípadoch ide o prácu s výhradne prírodnými a lokálnymi materiálmi, akými sú drevo, hlina, kameň, tehla či slama. Tie treba technicky správne spojiť a dizajnovo zladiť. A tak vznikajú oku lahodiace moderné pasívne domy, no šikovní remeselníci dokážu týmto spôsobom aj predĺžiť životnosť starých stavieb. Vďaka citlivej rekonštrukcii zachovajú pôvodný architektonický ráz, ale aj zvýšia tepelný štandard a vytvoria zdravú klímu v interiéri.
Mnohé z týchto postupov vychádzajú z desiatok rokov starých techník, ktorými stavali svoje domy naši pradedovia, a práve tie Marek považuje za vynikajúcu ukážku funkčného prírodného staviteľstva. „Každý dom bol vlastne prírodná, zdravá stavba práve preto, že to stavali ľudia z dostupných, lokálnych materiálov. To boli prírodní stavitelia, tí naši predkovia. To boli zdravé stavby.“
Ako dodáva, domy našich prarodičov boli šetrné k životnému prostrediu nielen keď vznikali, ale nezaťažujú ho, ani keď doslúžia svojmu účelu. Dajú sa totiž zbúrať s minimálnym dosahom na planétu. Práve na recykláciu stavby po tom, ako doslúži, sa podľa Mareka často zabúda. „Ja ako prírodný staviteľ chcem preberať zodpovednosť za svoje rozhodnutia a za svoje konanie už dnes.“ A prírodné staviteľstvo toto umožňuje.
Pandémia niečo zastavila a niečo, naopak, naštartovala
Pandémia priniesla do mnohých sfér života spomalenie a nebolo tomu inak ani v prípade remeselného družstva Bývame Zdravo. Niektoré nové projekty a realizácia vízií sa jednoducho museli odložiť. Jednou z nich bola vízia remeselnej školy, ale aspoň bude podľa Mareka viac času na premyslenie tohto projektu. „Na druhej strane, pandémia spôsobila v spoločnosti a u ľudí to, že si začali viac uvedomovať prírodu a záhradku, vlastné dopestovanie potravín a na to sme boli v podstate dobre pripravení.“ Medzi ich produkty totiž patria aj prírodné mobilné domčeky. Po tých počas pandémie dopyt vzrástol, keďže svojou flexibilitou, pripravenosťou na zmeny a blízkosťou k prírode veľmi dobre „sadli“ do zmeny nálady v spoločnosti.
Facebook Mail |