Lifestyle, Štúdie a koncepty, Golf / 29. február 2024 / 2 minúty ČÍTANIA

Giugiaro: Takto sa kreslil prvý Golf!

Jednoduché línie, čistý dizajn – nový Volkswagen z roku 1974 bol v mnohom revolučný. Giorgetto Giugiaro navrhol Golf a vytvoril ikonu.

Giugiaro, jeden z najvýznamnejších automobilových dizajnérov, stojí za jednoduchosťou a inovatívnym dizajnom – a zohral tiež dôležitú úlohu pre spoločnosť Volkswagen. Vytvoril celú novú modelovú rodinu, s ktorou zadefinoval nový štýl značky a ktorého korene sa od roku 1970 ťahajú až dodnes. Aj po desaťročiach si Giugiaro rád spomína na vznik modelu Golf a pred niekoľkými rokmi sa o ňom rozrozprával s redakčným tímom Volkswagen Classic v kancelárii Italdesign v Turíne.

Na prvom spoločnom stretnutí vo Wolfsburgu v januári 1970 sa vtedajší riaditeľ Volkswagenu, Kurt Lotz, rýchlo dostal k veci: Chceme, aby ste pre nás navrhli nástupcu Chrobáka. A budeme spokojní, ak priestor vnútri bude približne rovnaký ako v prípade Chrobáka" spomína Giugiaro.

Volkswagen už mal aj špecifikácie: "Ukázali mi náčrty a diagramy a potom sme hovorili o projekte celej modelovej rodiny a pýtali sa, či by som bol pripravený prevziať túto úlohu – a bol som nesmierne šťastný z tejto príležitosti." Myšlienky na nový typ vozidla boli rovnako konkrétne. "Nový masovo vyrábaný automobil by mal byť moderný kompaktný automobil typu hatchback – inými slovami, variabilné vozidlo v súlade s novými trendmi. Volkswagen to už vtedy správne odhadol."

Navrhovať úplne nový model ako nástupcu bestselleru je pre dizajnéra veľkou výzvou . "Vytvárať krásne vozidlo je ľahké, ak ide o malosériovú produkciu. Ale ak chcete postaviť tisícky automobilov daného druhu, musíte auto navrhnúť tak, aby sa ľahko zostavovalo," zdôraznil Giugiaro. "Dizajnér, ako sa vidím ja, musí byť vždy viac ako len štylista." A tak aj praktickosť ovplyvnila jeho návrhy pre Golf. "Pôvodne som mal v pláne, že obdĺžnikové predné svetlá budú zrkadlovým obrazom zadných svetiel vo svojich rozmeroch a usporiadaní. Ale to bolo príliš drahé, takže som sa nakoniec musel uspokojiť s okrúhlymi svetlami."

Čo vlastne robí model Golf takým výnimočným? Giugiaro vzal ceruzku a papier, rýchlo niečo nakreslil uhlíkom na list papiera a po niekoľkých sekundách sme sa pozerali na perfektný náčrt celosvetového úspechu z Wolfsburgu: Volkswagen Golf. Nezameniteľný! Čisté línie, redukované na to najpodstatnejšie. Osobitne pozoruhodný je C-stĺpik, ktorý žije vo všetkých nových Golfoch. Dobrý dizajn sa osvedčuje časom a Giugiaro to vedel. "Dôvod, prečo bol Golf taký úspešný, bol, že všetko na ňom bolo jednoducho v poriadku!"

Súvisiace články

Lifestyle, Štúdie a koncepty, Golf

50 rokov VW Golf: Ako to celé začalo?

Novinky, Golf

Oslávte 50. narodeniny Volkswagenu Golf so špeciálnou edíciou!

Golf

Nový VW Golf uvidíme už o necelý mesiac! Bude to darček k 50. výročiu legendárneho modelu

Súvisiace články

Lifestyle, Štúdie a koncepty, Golf

50 rokov VW Golf: Ako to celé začalo?

Novinky, Golf

Oslávte 50. narodeniny Volkswagenu Golf so špeciálnou edíciou!

Golf

Nový VW Golf uvidíme už o necelý mesiac! Bude to darček k 50. výročiu legendárneho modelu