28. október 2021 / 4 minúty ČÍTANIA

Ustáli pandemické obdobie a sú hitom Bojníc. Reštaurácia Alej

Zabudnite na klasické slovenské jedlo a príďte za skutočným a poctivým gastronomickým zážitkom. Reštaurácia Alej na čele so šéfkuchárom Marekom Karakom je na to tým správnym miestom.

„Pandémia nás naučila jednu vec, a to je rýchlo reagovať. Naučila nás taktiež oddychovať,“ hovorí Marek Karaka, zakladateľ vychýrenej bojnickej reštaurácie Alej. Keď navštívite Bojnice, prechádzkou po najnavštevovanejšom slovenskom námestí sa tejto reštaurácii určite nevyhnete. Nájdete ju nenápadne vsadenú medzi desiatkami ďalších reštaurácií. V jej jedálničku však nenájdete klasický vyprážaný syr, halušky či pizzu. Reštaurácia Alej stavila na kvalitné a poctivé suroviny od lokálnych výrobcov. 

Nič neskrývajú, naopak, svoj prístup hrdo ukazujú

Alej zhmotňuje predstavy a príbeh Mareka a jeho manželky. Napriek tomu, že nemali za sebou nikoho, kto by im pomohol reštauráciu zafinancovať, nevzdali sa. Začali hľadať spôsoby, ako sa to dá, a dnes majú svoju úspešnú Alej.„Prišiel som o oboch rodičov, ktorí mali zdravotné problémy so žalúdkom, a povedal som si, že takto nechcem dopadnúť, a začal som riešiť stravu ako takú. Vytvorili sme koncept, v rámci ktorého pripravujeme kvalitné jedlo a v rámci ktorého nám práškové polotovary nič nehovoria. Preto si všetko vyrábame. Viem, čo do jedla dávam. Keď príde človek, ktorý má nejakú intoleranciu, viem sa mu rýchlo prispôsobiť. Ale hlavne dostane energiu, čo je hlavná úloha jedla ako takého. Dať vám energiu.“ Reštaurácia Alej je navyše priamo prepojená s kuchyňou. „Keby sme zavreli toto okienko, tak nás nikto nepozná, nikto nás nevidí a keby sa nestíhalo, tak budú ľudia hundrať, že čo tam ten kuchár toľko robí.“ Takto majú návštevníci možnosť prísť sa pozrieť, ako sa jedlo pripravuje a odchádzajú s pocitmi obdivu. 

Lokálna gastronómia so surovinami, ktoré Slovensko ponúka

Marek vždy vedel, že chce ostať na Slovensku. „V Bojniciach sú krásne lesy, môžeme čerpať z darov prírody a gastronómia je presne o tom. Keď sa prejdeme po Slovensku, všade niečo nájdeme, všade sa môžeme niečo naučiť. Slovensko má rôzne farmy, kde nájdete našu lokálnu bryndzu, z ktorej vieme pripraviť výborné unikátne chute.“ Podľa Mareka, keď sa spoja rôzne projekty a rôzni malí farmári, tak sa na Slovensku môže naozaj dokázať niečo veľké.

Filozofia postavená na zdravom a kvalitnom stravovaní

V súčasnosti väčšina z nás žije rýchlym a uponáhľaným životným štýlom. Vníma to tak aj Marek: „Mojím poslaním je jedna jediná vec, a to je naučiť ľudí zdravšie sa stravovať a myslieť na jedlo. Každý z nás žije rýchly život, no aspoň pri jedle by sme sa mali zastaviť. Nepozerať do telefónu a venovať sa len jedlu. Polhodinka ničnerobenia, len jedenia, nikoho nezabije, a v rámci nej môžeme načerpať kopec energie.“ Alej tak má slúžiť ako oddychová zóna, kde môžu ľudia konzumovať kvalitné suroviny a kvalitné produkty. 

Nevzdať sa a nebáť sa vyskúšať niečo nové

Segment HORECA bol jedným z najviac pandémiou zasiahnutých oblastí na Slovensku. „Keď prišla prvá vlna, nikto nevedel, čo bude. Bol som doma na terase a rozmýšľal som, čo mám robiť ďalej. Cítil som úzkosť z toho, že niečo budujem, snažím sa denno-denne, riešim menu, fotím menu a zrazu môžem všetko stratiť lúsknutím prstov?“ Alej bola síce napriek opatreniam zavretá, no Marek sa nebál začať s niečím úplne novým. „Začali sme vyrábať naše šúľance, perky, rôzne chleby a podobne. Fungovalo to, zákazníci si naše novinky kupovali, boli veľmi zlatí a vďační za to, že fungujeme. Úprimne, veľa nám to nezarobilo, no aspoň sme chodili do práce. To bolo pre nás najdôležitejšie, že sme neupadli, že sme nezatvorili úplne a nemuseli tak prepúšťať. Ja si to ani neviem predstaviť. Naučilo nás to fungovať s rozvozom, predávať cez okienko a predávať na street foodoch. Na veľkých panviciach sme varili jedlo vonku a balili ho ľuďom so sebou. To v Bojniciach nikto neskúsil. Všetko je tak, ako má byť.“

VW_ALEJ_VÝBER-11.jpg
VW_ALEJ_VÝBER-16.jpg
VW_ALEJ_VÝBER-17.jpg
VW_ALEJ_VÝBER-20.jpg
SDP_Doc_Screen_Alej_credit_Jakub_Sipos_02.jpg
VW_ALEJ_VÝBER-07.jpg
VW_ALEJ_VÝBER-24.jpg
VW_ALEJ_VÝBER-28.jpg