Novinky, ID / 24. september 2020 / 6 minút ČÍTANIA

Toto je nový Volkswagen ID.4!

Volkswagen predstavil svoje prvé čisto elektrické SUV. Rodina ID tak získala ďalšieho člena. VW ID.4 je zameraný na životný štýl a výbornú praktickú stránku.

Nový model je prvé čisto elektrické SUV Volkswagenu. Je trochu prekvapenie, že v základe ponúka iba pohon zadných kolies, ale nebojte sa. V roku 2021 pribudne aj verzia s dvoma motormi, pohonom 4 × 4 a ešte väčším výkonom. Zadný náhon však bude väčšine zákazníkom stačiť. SUV sa málokedy dostanú do reálneho terénu a ID.4 má vďaka dobrému rozloženiu hmotnosti s riadnym zaťažením zadných kolies veľmi dobrú trakciu aj s pohonom čisto zadnej nápravy. Poďme sa pozrieť, čo novinka prináša.

Priestor!

Samozrejme, prvoradý je priestor. A toho je tu dosť. Elektrická platforma MEB s ním totižto umožňuje doslova čarovať. Batéria sa nachádza v podlahe a keďže auto nepotrebuje veľký motor, výfuk ani kardan, podlaha je plochá a interiér auta môže byť na rázvore auta viac „roztiahnutý“. Ako príklad si vezmime model ID.3. Na pôdoryse Golfu ponúka pre posádku toľko miesta, ako Passat. A keďže ID.4 je ešte väčší než ID.3 (d × š × v 4 584 mm × 1 852 mm × 1 612 mm), je ešte priestrannejší. Stále si však zachováva špičkovú aerodynamiku s koeficientom odporu iba 0,28.

Jeho batožinový priestor má objem 543 l, pričom ponúka aj sklápanie zadných sedadiel do roviny. Vtedy sa nafúkne až na objem 1 575 litrov. Samozrejmosťou je množstvo odkladacích priestorov v interiéri. Absencia radiacej páky umožnila lepšie využiť priestor na stredovej konzole, ktorá teraz nie je prepojená s palubnou doskou.

Celý interiér je riešený štýlom open – space. To znamená, že pasažieri majú vnútri auta pocit vzdušnosti a vďaka veľkej panoramatickej presklenej streche je tu cez deň aj dosť svetla. V noci sa o príjemnú náladu na palube stará nastaviteľné ambientné osvetlenie.

Zaujímavosť: pri výrobe interiéru ID.4 nezahynie ani jedno zviera! Všetky látky a kože sú „animal free“ a využívajú ekologické a recyklované materiály. Pri pohľade a dotyku by ste to však nepovedali.

Svetlo!

Volkswagen ID.4 prináša aj svoje vlastné novinky. Prvou je interaktívne vonkajšie osvetlenie IQ.Light. Oba páry svetlometov sú teraz prepojené LED pásikom, ktorý sa pri príchode vodiča postupne efektne animovane rozsvieti a rozleje až do samotných svetlometov.

Predné s šošovky svojim pohybom naznačujú pohyb očí, akoby sa so šoférom snažili nadviazať očný kontakt. To autu dodáva istý ľudský rozmer. Zadné svetlá zas tvoria inovatívne priestorovo usporiadané LED plôšky na čiernom podklade, ktoré svietia nezvyčajne sýtou červenou farbou. Majú premenlivú grafiku, pri brzdení sa rozsvietia symbolom „X“. Dynamické smerovky sú samozrejmosť.

Nie je všetko len na parádu. Predné svetlá sú vybavené známou Matrix LED technológiou, takže v noci si môžete užívať výkon diaľkových svetiel bez toho, aby ste oslňovali ostatných vodičov.

Technológie!

Ochrana posádky je pre VW ID.4 prvoradá. Preto ponúka v podstate všetky asistenčné a bezpečnostné systémy, ktoré nájdeme aj v ID.3.

O bezpečnú jazdu sa starajú Travel Assist, Lane Assist, inteligentný adaptívny tempomat, vyhnutie sa čelnej zrážke pri odbočovaní doľava, sledovanie únavy vodiča a mnoho ďalšieho.

Aby asistenčné systémy nemuseli zasahovať, ponúka VW ID.4 zaujímavé pomôcky, ktoré mu pomôžu viac sa sústrediť na cestu. Medzi ne patrí Head-up displej s rozšírenou realitou, ale aj jednoduchý svetelný pásik ID.Light, ktorý vo vašom zornom poli jednoduchými „gestami“ pomáha v komunikácii medzi autom a vodičom, aby v prípadných komplikovaných situáciách nemusel klopiť zrak a zisťovať, čo po ňom vlastne auto chce.

Ak aj náhodou dôjde k najhoršiemu, VW ID.4 obsahuje novinku: centrálny airbag. Tento airbag vybuchne medzi prednými pasažiermi pri náraze zboku, aby zabránil ich vzájomnému stretu a zraneniu.

Samozrejmosťou je bohatá multimediálna výbava. Nechýba nič, čo by už neponúkal aj model ID.3: plná konektivita, bezdrôtové updaty, ovládanie dotykmi, gestami či hlasom... Novinkou pre ID.4 je až 12-palcová obrazovka multimediálneho systému.

Výkon!

Elektrický motor modelu ID.4 sa zmestí do športovej tašky. Napriek tomu dosahuje výkon 150 kW (204 k) a krútiaci moment 310 Nm. ID.4 s ním zvládne pokoriť rýchlosť 100 km/h za svižných 8,5 sekundy a zrýchľovanie zastaví pri 160 km/h.

Batéria má využiteľnú kapacitu 77 kWh. Váži 493 kg a VW ID.4 s ňou má dojazd až 520 km. Vzťahuje sa na ňu záruka, že až do 8 rokov alebo 160 000 km bude mať kapacitu najmenej 70 %.

Tých, čo sa chystajú elektromobil využívať naplno, isto zaujíma aj nabíjanie. Volkswagen ID.4 sa dá nabíjať výkonom až 125 kW, čo znamená, že za 30 minút nabíjania môžete získať dojazd až 320 km.

A nebojte sa, ID.4 bude naozaj praktický. Môže byť vybavený ťažným zariadením a utiahne príves až do hmotnosti 1 000 kg.

1st!

Model Volkswagen ID.4 oslávi začiatok svojho predaja dvoma špeciálnymi edíciami: ID.4 1ST Edition a ID.4 1ST Max. Prvý menovaný model sa bude na slovenskom trhu predávať s predpokladanou cenou od 47 800 €. Má sa naň vzťahovať aj štátna dotácia 8 000 €. Druhý menovaný model je obzvlášť bohato vybavený (Predné interaktívne svetlá IQ.Light a 3D LED zadné svetlá, v sérii panoramatické strešné okno, elektricky otvárané dvere batožinového priestoru, Discover Pro, Head-up displej, 21-palcové disky kolies, DCC, ťažné zariadenie a mnoho ďalšieho).

Uvádzacie modely majú zvýhodnenú cenu a počet vyrobených kusov bude limitovaný. Začiatok predaja modelu ID.4 by mal byť začiatkom budúceho roka.

Pre ešte podrobnejšie technické informácie si prečítajte aj články o VW ID.3, ktorý s ID.4 zdieľa rovnakú platformu a veľkú časť techniky.

Prvú jazdu s VW ID.3 nájdete TU. A na prvú jazdu s ID.4 sa už teraz veľmi tešíme.

VW ID.4 premiera 016.jpg
VW ID.4 premiera 030.jpg
VW ID.4 premiera 029.jpg
VW ID.4 premiera 028.jpg
VW ID.4 premiera 027.jpg
VW ID.4 premiera 026.jpg
VW ID.4 premiera 025.jpg
VW ID.4 premiera 024.jpg
VW ID.4 premiera 023.jpg
VW ID.4 premiera 022.jpg
VW ID.4 premiera 021.jpg
VW ID.4 premiera 020.jpg
VW ID.4 premiera 019.jpg
VW ID.4 premiera 018.jpg
VW ID.4 premiera 017.jpg
VW ID.4 premiera 001.jpg
VW ID.4 premiera 015.jpg
VW ID.4 premiera 014.jpg
VW ID.4 premiera 013.jpg
VW ID.4 premiera 012.jpg
VW ID.4 premiera 011.jpg
VW ID.4 premiera 010.jpg
VW ID.4 premiera 009.jpg
VW ID.4 premiera 008.jpg
VW ID.4 premiera 007.jpg
VW ID.4 premiera 006.jpg
VW ID.4 premiera 005.jpg
VW ID.4 premiera 004.jpg
VW ID.4 premiera 003.jpg
VW ID.4 premiera 002.jpg