25.05.2026
Tieto svetové novinky by sme chceli aj u nás: veľká Jetta, futuristické ID. koncepty a svalnatý Atlas
Kým u nás sa aktuálne pozornosť sústreďuje najmä na nové ID. Polo či ID.3 Neo, za hranicami Európy sa dejú veci, ktoré by si zaslúžili našu pozornosť tiež. Od návratu mena Jetta cez futuristické čínske koncepty až po obrovské SUV Atlas pre Severnú Ameriku.
Jednou z najzaujímavejších noviniek je nový Volkswagen Jetta, ktorý sa vracia na Blízky východ v úplne novej podobe. Meno Jetta je pritom dobre známe aj u nás, hoci v Európe ho už dnes v ponuke nenájdeme. Nová generácia však ukazuje, že klasický sedan má vo svete stále čo povedať. Meria 4,81 metra, má rázvor 2,73 metra a Volkswagen ju označuje za najväčšiu Jettu, aká kedy vznikla. Poteší aj praktickosťou – batožinový priestor má objem až 507 litrov. Dizajn sa nesie v aktuálnom štýle značky s prepojenou svetelnou linkou, osvetlenými logami a moderným interiérom s veľkými displejmi.
Ešte väčší pohľad do budúcnosti priniesol Volkswagen na autosalóne v Šanghaji. Tam značka ukázala hneď tri koncepty blízke sériovej výrobe: ID. ERA, ID. EVO a ID. AURA. Všetky vznikli v rámci stratégie „In China, for China“, teda špeciálne pre potreby čínskeho trhu. Volkswagen tým jasne ukazuje, že v Číne chce byť rýchlejší, technologickejší a odvážnejší. Produkčné verzie týchto konceptov majú dostať aj systémy založené na umelej inteligencii pre vysoko automatizovanú jazdu.
Najväčším z trojice je ID. ERA, veľké SUV s tromi radmi sedadiel. Zaujímavé je tým, že kombinuje elektrický pohon s predlžovačom dojazdu. Výsledkom má byť celkový dojazd viac než 1 000 kilometrov, čo je presne typ riešenia, ktorý môže na veľkých trhoch dávať zmysel – vodič má výhody elektrickej jazdy, no zároveň sa nemusí báť dlhých vzdialeností.
Druhým konceptom je ID. EVO, plne elektrický crossover zameraný najmä na mladších zákazníkov. Stojí na 800-voltovej architektúre, čo naznačuje rýchle nabíjanie a technologicky ambicióznejší charakter. Volkswagen ho prezentuje ako model s odvážnejším dizajnom a digitálnym zameraním, ktorý má osloviť generáciu vyrastajúcu so smartfónmi, aplikáciami a online službami.
Tretím do partie je ID. AURA, aerodynamicky ladený model s dôrazom na softvér, umelú inteligenciu a pokročilé asistenčné funkcie. Práve tento koncept ukazuje, že budúce autá Volkswagenu nebudú len o pohone a dizajne, ale čoraz viac aj o digitálnom zážitku, personalizácii a prepojení auta s každodenným životom vodiča.
A potom je tu Amerika. Za veľkou mlákou sa postupne odhaľuje nová generácia modelu Volkswagen Atlas, teda veľkého SUV, ktoré patrí medzi najdôležitejšie modely značky v Severnej Amerike. Nový Atlas má výraznejší, svalnatejší dizajn, širšie pôsobiacu prednú časť, svetelnú lištu naprieč maskou a osvetlené logo. V interiéri sa posúva bližšie k prémiovejšiemu dojmu – objavuje sa väčší displej, kvalitnejšie materiály, ambientné osvetlenie aj detaily ako drevené dekory.
Tieto svetové novinky pekne ukazujú, ako široko dnes Volkswagen rozmýšľa. V Európe sa pripravujeme na dostupnejšie elektromobily, v Číne vznikajú futuristické modely s AI a obrovským dôrazom na softvér, na Blízkom východe sa vracia elegantný sedan Jetta a v Amerike dostáva priestor veľké rodinné SUV Atlas. Každý trh má svoje priority, no všetky tieto autá spája jedno: Volkswagen sa snaží prispôsobiť tomu, čo zákazníci v danej časti sveta naozaj chcú