Novinky, Tiguan / 16. október 2020 / 5 minút ČÍTANIA

Nový Volkswagen Tiguan prichádza na Slovenský trh so širokou ponukou výbav a motorizácií

Po spustení predpredaja v druhej polovici augusta v týchto dňoch Spoločnosť Porsche Slovakia, autorizovaný importér značky Volkswagen na Slovensku, spustila riadny predaj modernizovaného modelu Volkswagen Tiguan.

Bestseller značky Volkswagen prichádza s osvieženým vonkajším dizajnom a množstvom technických noviniek. Nový Tiguan je v súčasnosti k dispozícii s dvoma benzínovými motormi TSI, troma naftovými motormi TDI a do konca roka pribudne v ponuke plug-in hybrid či ostrý Tiguan R.

Bohatý základ a inteligentná výbava Life

Modernizovaný modelový rad Tiguan obsahuje štyri verzie vybavenia: „Tiguan“, „Life“, „Elegance“ a „R-Line“. Všetky majú napríklad LED svetlomety, LED zadné svetlá, multifunkčný kožený volant, asistenčné systémy „Front Assist“ a „Lane Assist“, klimatizáciu a systém infotainmentu s farebným dotykovým displejom 20,3 cm (8 palcov), digitálnym príjmom DAB+, ôsmimi reproduktormi a online službami We Connect Plus (bezplatne na 3 roky).

Základná verzia Tiguan má manuálne ovládanú klimatizáciu, rádio Composition a 17-palcové disky z oceľového plechu. Na výber sú iba tri motory – dva benzínové 1.5 TSI s výkonom 96 kW /130 k alebo 110 kW/150 k a základný naftový motor 2.0 TDI s výkonom 90 kW/122 k. Všetky motory základnej verzie majú 6-stupňovú manuálnu prevodovku a poháňajú predné kolesá.

Vyššia verzia vybavenia Tiguan Life má navyše napríklad systém rozpoznávania únavy vodiča, adaptívny tempomat ACC (do 210 km/h) s prediktívnou funkciou, parkovacie senzory vpredu a vzadu, automatickú 3-zónovú klimatizáciu Climatronic, komfortné sedadlá vpredu a elegantnejšie vybavený interiér. Verzie s pohonom predných kolies majú 17-palcové disky kolies z ľahkej zliatiny „Montana“, pri pohone všetkých kolies 4MOTION výrobca montuje 18-palcové disky „Frankfurt“ so samozalepovacími pneumatikami.

Štedré menu

Bohatšia ponuka pohonného ústrojenstva okrem dvoch základných benzínových motorov, z ktorých 1.5 TSI s výkonom 110 kW/150 k sa dá objednať aj so 7-stupňovou dvojspojkovou prevodovkou DSG, obsahuje naftový motor 2.0 TDI s výkonom 110 kW/150 k. Ten sa štandardne montuje s prevodovkou DSG, pričom je na výber buď pohon predných kolies, alebo pohon všetkých kolies 4MOTION. V budúcom roku pribudne aj benzínový motor 2.0 TSI s výkonom 140 kW/190 k s prevodovkou DSG a pohonom 4MOTION.

Všetky motory spĺňajú najnovšie emisné normy a sú štandardne vybavené filtrom tuhých častíc. Naftové motory TDI okrem toho majú systém čistenia výfukových plynov Twindosing s dvoma dva za sebou umiestnenými katalyzátormi SCR so samostatnými dýzami na vstrekovanie AdBlue. Vďaka tomu sa vyznačujú extrémne nízkou emisiou oxidov dusíka NOx.

Vrchná časť ponuky

Pre dve najvyššie verzie vybavenia Elegance a R-Line bude od novembra k dispozícii aj pohon plug-in hybrid (eHybrid). Vychádza z benzínového motora 1.4 TSI doplneného elektromotorom v skrini 6-stupňovej dvojspojkovej prevodovky DSG. Poskytuje maximálny systémový výkon 180 kW (245 k) a maximálny systémový krútiaci moment 400 Nm. Zdrojom elektrickej energie je lítiovo-iónová akumulátorová batéria s kapacitou 13 kWh. S dostatočne nabitou batériou sa Tiguan eHybrid vždy rozbieha v elektrickom režime, pričom s elektrickým pohonom môže dosiahnuť maximálnu rýchlosť 130 km/h. Dojazd je 50 km podľa WLTP.

Tiguan Elegance má oproti verzii Life navyše digitálny združený prístroj Digital Cockpit Pro a rádio Ready2Discover, v ktorom sa dá dodatočne aktivovať funkcia navigácie. Súčasťou sériového vybavenia sú aj adaptívne svetlomety „IQ. Light Matrix LED“ a parkovací asistent. Špecifické dizajnové prvky na karosérii a v interiéri dodávajú vozidlu elegantný vzhľad. Prvkom štandardného vybavenia sú aj 18-palcové disky „Frankfurt“ so samozalepovacími pneumatikami.

Športovo ladený Tiguan R-Line má tiež digitálny združený prístroj a aktualizovateľný infotainment, osvetlenie zabezpečujú LED svetlomety s natáčaním do zákruty. V interiéri má športovo-komfortné sedadlá, špecifické dekoračné obklady a pedále z ušľachtilej ocele. Vonkajší vzhľad dotvárajú najmä špeciálne nárazníky R-Line a 19-palcové disky z ľahkej zliatiny „Valencia“ so samozalepovacími pneumatikami. Od decembra bude pre Tiguan R k dispozícii aj benzínový motor 2.0 TSI s výkonom 180 kW (245 k) v kombinácii s prevodovkou DSG a pohonom všetkých kolies 4MOTION.

Praktické balíčky

Príplatkové vybavenie pre Tiguan obsahuje niekoľko cenovo zvýhodnených kompletov technických prvkov (tzv. technik paket) a kompletov asistenčných systémov (tzv. assistance paket). Niektoré z nich obsahujú aj asistenčný systém pre jazdu „Travel Assist“, ktorý zabezpečuje automatické vedenie vozidla v pozdĺžnom a priečnom smere do rýchlosti 210 km/h. Okrem toho si zákazníci môžu objednať napríklad priestorový kamerový systém „Area View“ s výhľadom v okruhu 360° okolo vozidla, asistenčný systém pre manévrovanie s prívesom „Trailer Assist“, head-up displej alebo navigačný systém „Discover Pro“ s uhlopriečkou displeja 23,4 cm (9,2 palca).

Tiguan je súčasťou modelového programu značky Volkswagen od roku 2007. Kompaktné SUV sa rýchlo etablovalo ako jeden z jeho pilierov. V súčasnosti je Tiguan najúspešnejším modelom nielen značky, ale aj celého koncernu Volkswagen. V roku 2019 bolo z neho vyrobených 910.926 exemplárov. Je najúspešnejším SUV v Európe a celosvetovo figuruje v prvej trojici najpredávanejším vozidiel tejto kategórie. V apríli tohto roku Tiguan prekonal hranicu 6 miliónov vyrobených kusov. Aktuálne sa Tiguan vyrába v štyroch závodoch Volkswagen – v Nemecku (Wolfsburg), Rusku (Kaluga), Číne (Šanghaj) a Mexiku (Puebla).

VB

Súvisiace články

Eventy, Tiguan, Verzie R

Exkluzívna prvá jazda: Volkswagen Tiguan R

Novinky, Tiguan

Toto je nový VW Tiguan! Prináša šokujúce novinky

Súvisiace články

Eventy, Tiguan, Verzie R

Exkluzívna prvá jazda: Volkswagen Tiguan R

Novinky, Tiguan

Toto je nový VW Tiguan! Prináša šokujúce novinky