Lifestyle, T-Roc / 31. august 2022 / 6 minút ČÍTANIA

Skutočný príbeh o kúpe nového auta! Pán Štefan porovnával 20 rôznych modelov, skončil pri značke Volkswagen

Nič nás nepoteší viac než spokojný zákazník. Zatiaľ čo väčšina zvykne predajcov pochváliť ústne alebo prostredníctvom emailu, pán Folkman z Martina zašiel ešte ďalej. Vypracoval obsiahly osemstranový dokument, v ktorom nás previedol celým procesom výberu svojho budúceho auta. Niečo také sme si predsa nemohli nechať len pre seba. 

„Vážený Volkswagen, rozhodol som sa u vás kúpiť auto,“ napísal v úvode svojho listu pán Štefan Folkman, ktorý sa po mesiacoch náročného porovnávania, skúšania a prepočítavania rozhodol pre obľúbený crossover Volkswagen T-Roc. 

Z pohľadu pána Štefana však ani zďaleka nešlo len o obyčajnú kúpu nového vozidla. Spoločne s manželkou totiž hľadal „auto pre dvoch dôchodcov, ktoré nám bude spoľahlivo slúžiť posledných 5-10 rokov našej šoférskej kariéry.“ A keďže o ďalšom v budúcnosti už zrejme uvažovať nebudú, o to väčší bol tlak na výber toho správneho modelu. Zároveň je to posledná šanca vychutnať si pod kapotou spaľovací motor bez hybridného či elektrického dopingu: „Na spôsob ovládania a jazdenia s elektromobilom si treba zvykať. A to nie je práve to, po čom túži konzervatívny dôchodca. A nabíjaciu stanicu mi pod oknom paneláku tiež nepostavia v priebehu pol roka. A tak padlo rozhodnutie: malé SUV so spaľovacím motorom.“

Dôvody pre kúpu nového auta môžu byť rôzne. Podľa všetkého s podobnou investíciou manželský pár donedávna ani nerátal, no presvedčila ich situácia na trhu. Prišli k záveru, že teraz je vhodná chvíľa a padlo rozhodnutie. „Možno ešte nedozrel čas na kúpu nového auta, ale svet sa niekam rúti. Rúcajú sa aj úspory dôchodcov, ktoré nechránia pred obrovskou infláciou ani nulové úroky na bežných účtoch ani akcie v konzervatívnych fondoch...A tak bolo rozhodnuté: namiesto investovania do akciových fondov, kupujeme nové auto,“ dodal pán Folkman pri objasňovaní dôvodov pre kúpu nového štvorkolesového tátoša.  

PRE DEDKA A BABKU

Pred výberom je vždy dôležité vedieť, na aké účely budete auto využívať. Pán Folkman v tom mal jasno. Keďže obaja žijú na sídlisku a pohybujú sa predovšetkým v meste, prioritou bolo nájsť auto, s ktorým sa bude dobre parkovať pri paneláku, odvezie celotýždňový nákup domov alebo zbalí vnúčatá na výlet so starými rodičmi. 

Samozrejme, pri výbere sa hľadelo aj na vyšší posed za volantom. „Chceli sme auto, do ktorého sa bude pohodlne nastupovať. Dôchodcovia, kolená, kríže, krčné chrbtice sú spojené nádoby,“ odľahčene vysvetľoval vo svojom liste. 

Mnohé kompaktné SUV sa dnes snažia zaujať predovšetkým mladú generáciu, a to tvarom aj farbami. Manželský pár z Martina však uprednostňoval konzervatívny prístup a „nie dizajnový výbuch dočasnej módy.“ Podobnú požiadavku mali aj na ovládanie jednotlivých funkcií, ideálom bola kombinácia tradičných fyzických tlačidiel s moderným infotainmentom a podporou zrkadlenia mobilného telefónu. 

VEĽKÉ POROVNANIE

Súčasťou listu od pána Štefana bola veľká porovnávacia tabuľka, v ktorej sme napočítali až 21 rôznych modelov. Nechýbali sesterské modely z koncernu Volkswagen, ale aj autá od francúzskych, rumunských, talianskych, kórejských či japonských značiek. Nasledovalo porovnávanie rozmerov, motorizácií, výbav, cien a prišlo aj na samotné testovanie u predajcov. Výber skomplikovala aj skutočnosť, že dochádzalo k postupnému zdražovaniu či úplným výpadkom modelov z ponuky. 

Pri výbere to žiadne auto nemalo jednoduché. Kórejská konkurencia zaujala cenovkou, no pána Folkmana nepresvedčila vnútorným priestorom ani rozmermi. Japonci sa dizajnom netrafili do vkusu a Rumuni šetrili na odhlučnení. Francúzske zastúpenie vypadávalo postupne z rôznych dôvodov. Úlohu zohrala tiež absencia štvorvalcov pod kapotou, zvláštny posed za volantom ale aj nečakane prudký nárast cien. 

Po dlhom uvažovaní a osobnej skúsenosti nakoniec padlo rozhodnutie v prospech Volkswagenu T-Roc: „Jedná sa o jedno z mála menších áut, ktorého uvádzacia cena je od apríla 2022 znížená o Maxi Bonus 1 500 €. Za značku sa vraj platí. My sa, naopak, tešíme, že T-Roc zostúpil do ľudových cenových hladín, keďže už základná výbava je nadpriemerne bohatá. Popri množstve funkcií štandardne obsiahnutých aj pri iných značkách, v základnej sériovej výbave T-Roc Life dostanete okrem našich priorít aj asistenčné systémy, elektricky ovládané okná a zrkadlá, USB-C konektory, digitálny kokpit, adaptívny tempomat, variabilné zadné sedadlá s opierkou rúk a otvorom na dlhé predmety a množstvo ďalších vymožeností.“

Okrem štandardnej výbavy zaujal manželský pár aj vzhľad či jazdné vlastnosti kompaktného crossovera: „Zrejme patrím k starej garde motoristov, ktorí tvrdia, že motor robí auto.“ Voľba tak prirodzene padla na benzínový prepĺňaný štvorvalec 1.5 TSI s výkonom 110 kW. „Aj pre nás je tento, podľa väčšiny recenzií vynikajúci motor, zlatou strednou cestou medzi rozumným výkonom a ekologickými normami. Na prekonanie emisných noriem nepotrebuje ani len mild-hybrid,“ dodal pán Štefan. 

Volkswagen T-Roc pozitívne prekvapil aj veľkorysým vnútorným priestorom pre cestujúcich či batožinu. Predovšetkým kufor s objemom 445 litrov „prekonal všetky autá v našom výbere... sedieť v modeli T-Roc bolo naozaj pocitovo veľmi príjemné. Auto s peknou, odolnou, zaujímavou, robustnou konštrukciou v našich konzervatívnych očiach dokonca prekonáva francúzsky dizajnérsky štýl. Niekedy sa skrátka dizajn vydarí a vzniknú prekrásne, „renesančné“ proporcie. Veď hľadáme auto, ktoré aj počas najbližších 10 rokov bude dlho pekné a stále spoľahlivé.“

Podľa slov pána Štefana Folkmana, nový Volkswagen T-Roc „v sebe spája francúzsku štýlovosť s japonskou spoľahlivosťou a nemeckou precíznosťou.“ My sme veľmi radi, že si pán Štefan s manželkou našiel ideálne auto práve v ponuke značky Volkswagen. Veríme, že mu T-Roc bude v najbližších rokoch nielen poctivo slúžiť, ale tiež prinášať radosť a nové spomienky z ciest.

-PO-

Súvisiace články

Novinky, Technológie, T-Roc

Volkswagen nezanevrel na spaľovacie motory! Predstavuje novú generáciu 1.5 TSI evo2

Novinky, T-Roc

Kedy, keď nie T-RAZ?

Novinky, Eventy, T-Roc

Toto je vynovený Volkswagen T-Roc! Videli sme ho ako prví ale nemohli sme vám ho ukázať.

Súvisiace články

Novinky, Technológie, T-Roc

Volkswagen nezanevrel na spaľovacie motory! Predstavuje novú generáciu 1.5 TSI evo2

Novinky, T-Roc

Kedy, keď nie T-RAZ?

Novinky, Eventy, T-Roc

Toto je vynovený Volkswagen T-Roc! Videli sme ho ako prví ale nemohli sme vám ho ukázať.