Technológie, Tipy, Golf, Arteon / 29. august 2023 / 4 minúty ČÍTANIA

Ako správne používať jazdné režimy v aute? Dokážu mať výrazný vplyv na spotrebu

Volkswagen ponúka svojim zákazníkom možnosť prispôsobiť si jazdu podľa svojich preferencií a podmienok. Jazdné režimy ovplyvňujú správanie auta v rôznych aspektoch, ako sú prevodovka, riadenie, motor, podvozok, klimatizácia a ďalšie. V tomto článku si predstavíme, aké sú rozdiely medzi jednotlivými režimami a ako ich aktivovať.

ECO, NORMAL A SPORT

Normal: Predvolený režim, ktorý poskytuje vyvážený kompromis medzi výkonom, spotrebou a komfortom. V tomto režime sa auto správa tak, ako by ste očakávali od bežného auta. Prevodovka radí plynulo a optimálne, riadenie je ľahké a presné, motor reaguje primerane na plyn a podvozok je nastavený na strednú úroveň tuhosti. Režim Normal je vhodný pre väčšinu situácií a typov vodičov.

Eco: Prioritou je úsporu paliva a zníženie emisií. Prevodovka radí skôr a pri nižších otáčkach, riadenie je mäkšie a menej citlivé, motor má obmedzenú odozvu na plyn a podvozok je nastavený na nižšiu úroveň tuhosti. Režim Eco tiež ovplyvňuje aj klimatizáciu, ktorá má znížený výkon a menej chladí alebo ohrieva interiér.

Sport: Funkčne ide o pravý opak režimu Eco. V tomto nastavení sa auto snaží čo najviac zvýšiť výkon a dynamiku jazdy. Prevodovka radí neskôr a pri vyšších otáčkach, riadenie je tvrdšie a citlivejšie, motor má zvýšenú odozvu na plyn a podvozok je nastavený na vyššiu úroveň tuhosti. Režim Sport je vhodný pre jazdu na okreskách alebo na diaľnici pri vyšších rýchlostiach.

Individual: Najflexibilnejší režim, ktorý umožňuje vodičovi nastaviť si každý aspekt auta podľa svojho gusta. V tomto režime sa dá kombinovať napríklad prevodovka z režimu Sport s riadením z režimu Eco alebo naopak. Režim Individual tiež umožňuje nastaviť si intenzitu osvetlenia interiéru alebo adaptívne predné svetlomety. Individual je vhodný pre vodičov, ktorí chcú mať plnú kontrolu nad svojím autom.

JE ICH VIAC

V závislosti od voliteľnej výbavy môžete nájsť vo svojom modeli Volkswagen aj ďalšie režimy, ako napríklad Comfort, Offroad či Snow. Dostupné sú len pre autá s príplatkovými adaptívnymi tlmičmi DCC alebo pohonom všetkých štyroch kolies 4Motion.

Comfort: Dostupný len v modeloch s podvozkom DCC (Dynamic Chassis Control), ktorý upravuje tuhosť tlmičov podľa jazdných situácií. V tomto režime sa tlmiče nastavia na najmäkšiu úroveň, čo zvyšuje komfort a pohodlie vodiča a cestujúcich. Tento režim je vhodný pre jazdu po nerovnom alebo zvlnenom povrchu, kde sa potláčajú vibrácie a nárazy.

Offroad: Určený pre jazdu v teréne, kde sa vyžaduje lepšia trakcia a stabilita. V tomto režime sa aktivuje pohon všetkých kolies 4Motion, ktorý rozdeľuje krútiaci moment medzi predné a zadné kolesá podľa potreby. Tiež sa aktivujú asistenti zjazdu z kopca a rozjazdu do kopca, ktoré pomáhajú udržať rýchlosť a kontrolu nad autom. Okrem toho sa upravuje aj správanie motora, prevodovky, riadenia a svetiel, aby sa zlepšila odozva a viditeľnosť v teréne.

Snow: Navrhnutý pre jazdu na klzkých povrchoch, ako je sneh, ľad alebo mokrá cesta. V tomto režime sa tiež aktivuje pohon 4Motion, ktorý zabezpečuje optimálnu trakciu na šmykľavom podklade. Okrem toho sa upravuje aj citlivosť plynového pedálu, aby sa zabránilo pretočeniu kolies. Tento režim je vhodný pre jazdu pri nízkych rýchlostiach a zvýšenej opatrnosti.

Ako aktivovať jazdné režimy?

Jazdné režimy sa dajú aktivovať dvomi spôsobmi: pomocou tlačidla Driving Mode Selection vedľa radiacej páky alebo pomocou dotykového displeja infotainment systému. Tlačidlo Driving Mode Selection umožňuje prechádzať medzi režimami Normal, Eco, Sport a Individual stlačením a potvrdením. Dotykový displej infotainment systému umožňuje zobraziť menu s všetkými režimami a vybrať si ten, ktorý chceme. Tiež umožňuje prispôsobiť si režim Individual podľa našich preferencií.

Jazdné režimy Volkswagen Driving Mode Selection sú užitočnou funkciou, ktorá zvyšuje komfort a bezpečnosť jazdy. Vodič si môže vybrať režim, ktorý najlepšie vyhovuje jeho potrebám a podmienkam. Jazdné režimy sa dajú ľahko aktivovať a meniť pomocou tlačidla alebo displeja.

Súvisiace články

Tipy

Bezpečná jazda počas hustého dažďa? Držte sa týchto základných tipov:

Video, Tipy, Eventy, Golf

Prečítajte si reportáž ako sme testovali alkohol za volantom. Nikdy to neskúšajte! +VIDEO

Tipy, Golf, Touareg, ID, Verzie R

10 tipov na bezpečnú jazdu v zime

Súvisiace články

Tipy

Bezpečná jazda počas hustého dažďa? Držte sa týchto základných tipov:

Video, Tipy, Eventy, Golf

Prečítajte si reportáž ako sme testovali alkohol za volantom. Nikdy to neskúšajte! +VIDEO

Tipy, Golf, Touareg, ID, Verzie R

10 tipov na bezpečnú jazdu v zime