Tipy, Testy / 28. november 2023 / 5 minút ČÍTANIA

Aký je najlepší rozmer zimnej pneumatiky? +VIDEO

Je najvyšší čas prezuť váš Volkswagen na zimné pneumatiky. Otázka znie, či ostať pri rovnakom rozmere aký používate v lete alebo prejsť na menšie a užšie?

Zima je špecifická nielen romantickou atmosférou na horách, keď sa konáre ihličnanov prehýbajú pod ťarchou bielej periny a keď to pod čižmami praská, ale aj tým, že motoristom vytvára absolútne protirečivé podmienky.

Niekedy je teplota vysoko nad bodom mrazu, inokedy hlboko pod ním, raz je sucho a slnečno, inokedy sychravo a vlhko, na ceste je sneh (tu je dokonca rozdiel, či je ten sneh čerstvý, hlboký alebo ujazdený), ľad, čľapkanica...Každému triezvo uvažujúcemu človeku z toho musí byť jasné, že nemôžu existovať univerzálne zimné pneumatiky, ktoré by sa hodili do všetkých týchto podmienok. Poďme si to však rozmeniť na drobné. Najprv sa pozrieme na teóriu a na záver si môžete pozrieť video, kde portál tyrereviews.com experimentoval práve s rôznymi šírkami pneumatík na snehovom a ľadovom povrchu.

Priemer

Najprv sa pozrime na priemer pneumatiky, táto otázka je totiž jednoduchšia: Prejsť na menší priemer sa oplatí – bez ohľadu od podmienok, v ktorých prevažne jazdíte. Pri menšom priemere totiž môžete siahnuť po pneumatikách s vyššou bočnicou a tá lepšie tlmí nerovnosti, plus ponúka trochu lepšiu priľnavosť na klzkom povrchu. Získate tak na komforte, ale zároveň si ušetríte podvozok (čapy, tlmiče, ramená) od silných rázov. Nielen od obvyklých výtlkov, ktoré sú na ceste aj v lete, ale aj od jám v ujazdenom snehu, či na zľadovatenej ceste, resp. od roliet, ktoré často ostávajú na ujazdenom snehu po snežnom pluhu. Menšie kolesá vám zároveň umožnia používať snehové reťaze. Vzhľadom na malú medzeru medzi blatníkom a pneumatikou sa to pri veľkých kolesách často vylučuje.

Pozor však, použitie pneumatiky s menším nominálnym, resp. osadzovacím priemerom (napríklad R17 namiesto R18) a s vyššou bočnicou ešte nemusí zákonite znamenať, že získate dostatok priestoru pod blatníkom. Vonkajší priemer pneumatiky totiž môže byť v súčte menšieho nominálneho priemeru (= priemer disku) a vyššej bočnice len o málo menší alebo dokonca totožný ako mala pôvodná pneumatika. Overte si, aký priemer pneumatík je pre montáž snehových reťazí na vaše auto kritický.

Dodajme, že výšku bočnice definuje tzv. profilové číslo (druhé číslo v označení rozmeru pneumatiky), ktoré vyjadruje pomer výšky bočnice ku šírke pneumatiky (prvé číslo v označení veľkosti pneumatiky). Pneumatika 225/50 R17 má vyššiu bočnicu ako pneumatika 225/40 R18. Číslo 50 ani 40 však nevyjadruje výšku bočnice v milimetroch, pri spomínaných pneumatikách je výška bočnice 112,5, resp. 90 mm.

Šírka

Pri šírke pneumatiky je situácia už oveľa komplikovanejšia a rovno poviem, že v podstate neexistuje univerzálna odpoveď.

Suchá cesta

Na suché cesty si ešte môžeme povedať, že širšie pneumatiky budú fungovať lepšie ako užšie. Majú totiž väčšiu styčnú plochu s vozovkou, vedia teda preniesť na cestu viac sily, a to v každom smere. V priečnom pri zatáčaní, v pozdĺžnom pri akcelerácii a čo je dôležité, aj pri brzdení. Skrátka, keď jazdíte prevažne na suchej vozovke, oplatí ostať pri pôvodnej šírke pneumatík.

Mokrá cesta

Už za mokra sa však situácia začína zamotávať. Kým je cesta iba mokrá, tak platí, že čím širšie tým lepšie. Opäť z rovnakého dôvodu – širšia pneumatika znamená väčšiu styčnú plochu a teda aj schopnosť preniesť väčšie sily. Pri väčšom množstve vody však do hry vstupuje tzv. akvaplaning. To je jav, pri ktorom už pneumatiky nestíhajú spod seba vytláčať vodu, stratia kontakt s vozovkou, auto začne doslova plávať na ceste a stratí akúkoľvek ovládateľnosť. Čím širšie pneumatiky, tým sú náchylnejšie na akvaplaning. Rovnako platí: čím menšia hĺbka dezénu, tým väčšia náchylnosť k akvaplaningu. Pravda, nie je nič jednoduchšie, než sa vyhnúť akvaplaningu – keď vidíte na ceste veľa vody, jednoducho spomaľte.

Sneh

Teória o užších pneumatikách a vyššom tlaku sa stretáva s teóriou o celkovej dĺžke aktívnych lamiel na širšej pneumatike a hovoria v podstate opačné veci. Tu prichádza na rad video od tyrereviews.com.

Ako ste sami mohli vidieť, rozdiely medzi jednotlivými pneumatikami sú absolútne minimálne. Celkovo najviac bodov pozbierala najmenšia a najužšia pneumatika, ale treba poznamenať, že ide o trochu iný model, než v prípade troch väčších pneumatík. Rozdiely medzi nimi sú takmer zanedbateľné. V konečnom dôsledku by po vyradení najužšej pneumatiky vyhrala tá so šírkou 225 mm. Ale veľmi, veľmi tesne. Viac než prínos pneumatík pri brzdení či zrýchľovaní by ste možno postrehli zmenu v jazdných vlastnostiach a balanse auta.

Záver

Z uvedeného vyplýva, že neexistuje jednoznačná odpoveď ako veľké a ako široké pneumatiky sú najlepšie. Každý si musí najprv zodpovedať otázku v akých podmienkach prevažne jazdí, resp. aké parametre uprednostňuje – či jazdné vlastnosti na snehu alebo na suchu. Všetci odborníci (a ich názory potvrdzujú aj testy) sa však zhodujú v jednom: rozdiely medzi užšou a širšou pneumatikou sú menšie, než rozdiely medzi novou a ojazdenou (rozumej zimnou pneumatikou s hĺbkou dezénu pod 3 mm) alebo medzi kvalitnou pneumatikou renomovanej značky a nekvalitnou pneumatikou pochybného pôvodu. Pri výbere pneumatík však nezabúdajte, že ich rozmer musí zodpovedať údajom alternatívnych rozmerov zapísaných vo veľkom technickom preukaze vášho auta.

Súvisiace články

Lifestyle, Tipy, Akciové ponuky

Ide zima! Prezujte ORIGINÁLNE!

Video, Technológie

Ako správne používať klimatizáciu aj v zime? Takto využijete jej potenciál naplno!

Tipy, Golf, Passat, Arteon, Touran, Sharan, Tiguan, Touareg, ID

Príprava auta na zimu – na toto nezabudnite!

Súvisiace články

Lifestyle, Tipy, Akciové ponuky

Ide zima! Prezujte ORIGINÁLNE!

Video, Technológie

Ako správne používať klimatizáciu aj v zime? Takto využijete jej potenciál naplno!

Tipy, Golf, Passat, Arteon, Touran, Sharan, Tiguan, Touareg, ID

Príprava auta na zimu – na toto nezabudnite!