Tipy, Golf, Passat, Arteon, Touran, Sharan, Tiguan, Touareg, ID / 26. október 2021 / 3 minúty ČÍTANIA

Príprava auta na zimu – na toto nezabudnite!

Opäť sa blíži zimné obdobie a aj keď sú moderné autá vyvíjané v prostredí od tropických horúčav až po mrazy za polárnym kruhom, predsa im s príchodom chladného počasia viete trochu pomôcť.

Na týchto šesť vecí by ste si mali dať s príchodom zimy pozor, aby ste ju spolu s vaším autom zvládli bez zaváhania.

  • 1. Zimné pneumatiky! Naozaj ste si mysleli, že sa v tomto zozname dostanú na iné ako prvé miesto? Napriek tomu túto tému ešte stále mnoho ľudí zanedbáva a potom ich prekvapí ranný mráz. Nezabudnite, že na zimné pneumatiky prichádza čas nárazovo, takže si rýchlo rezervujte termín v pneuservise, ak ste to ešte nespravili! Už včera bolo neskoro!
  • 2. Zimná zmes do ostrekovačov! Letná zmes vie narobiť v mraze poriadne problémy, keďže zamŕza už pri prvých jemných mrazíkoch. Zamrznutá letná zmes dokáže potrhať hadice či poškodiť čerpadlo ostrekovačov v tom horšom prípade, v tom lepšom len nebudete môcť ostrekovať čelné ani zadné sklo, keď to možno budete práve potrebovať. Začnite zimnú zmes dolievať včas, aby ste potom nemuseli nárazovo minúť celú letnú zmes, keď naozaj prituhne a budete potrebovať silný koncentrát, aby nezamrzla.
  • 3. Akumulátor je jednou zo súčiastok, ktorá sa tvári, že je všetko v poriadku, až zrazu meškáte do práce stojac pri zasneženom aute s vašimi zasneženými deťmi. Pokiaľ máte akumulátor starší ako štyri roky, mali by ste silno porozmýšľať nad jeho výmenou alebo minimálne dôkladnou kontrolou v servise. Pokiaľ máte akumulátor mladší ako 4 roky, preventívne si ho počas prvých chladných dní nabite. Chladné počasie batériám neprospieva a rozbehnúť stuhnutý motor v mraze je pre ne pekná nakladačka. Ak pravidelne jazdíte kratšie trasy, odporúčame vám dobiť si batériu aj viackrát v priebehu zimy, pretože studený štart, vyhrievanie sedadiel a okien plus permanentne nízke otáčky v zimných dopravných zápchach znamenajú, že akumulátor sa nestihne počas jazdy dobiť a postupne sa vybíja. Dlhodobo podnabitý akumulátor rapídne stráca svoju životnosť. Ak mu v zime párkrát pomôžete, môžete mu výrazne predĺžiť životnosť, takže budete parťáci aj dlhšie, než spomínané 4 roky.
  • 4. Chladiaca kvapalina môže niekomu v kontexte so zimou vyznieť komicky, no fakt nie je nič príjemné, pokiaľ by vám táto dôležitá tekutina zamrzla. Meňte ju minimálne každé 4 roky a pokiaľ si neviete spomenúť, že kedy ste ju menili naposledy, spravte to ihneď. Ideálne, vo vašom servise.
  • 5. Reťaze sú pri našich slabučkých zimách v južných partiách nášho prekrásneho Slovenska skôr ťažítkom ako nástrojom prežitia. Pokiaľ však máte obavy zo zapadnutia v hlbšom snehu, preventívne si ich hoďte do kufra. Ak jazdíte na hory či v nich rovno aj žijete, je vám jasné, že bez reťazí sa vám s Perinbabou nebude diskutovať zrovna príjemne. Na bežné auto viete kúpiť snežné reťaze už za niečo málo cez 20 eur. Pri kúpe si ale skontrolujte rozmer vašich pneumatík.
  • 6. Zopár drobností na záver: vždy je lepšie byť pripravený. Odporúčame preto s príchodom zimy hodiť do auta ešte tieto veci: Aspoň dve hrubé deky, čelovku, powerbank, rukavice a poriadne hrubé ponožky.

Súvisiace články

Tipy

Doma teplo, v horách zima: 10 tipov ako cestovať na jarnú lyžovačku

Tipy

Škola jazdy s VW: ako jazdiť v zime

Tipy

Sú v zime lepšie menšie a užšie kolesá?

Súvisiace články

Tipy

Doma teplo, v horách zima: 10 tipov ako cestovať na jarnú lyžovačku

Tipy

Škola jazdy s VW: ako jazdiť v zime

Tipy

Sú v zime lepšie menšie a užšie kolesá?