Ponuka SUV/crossoverov Volkswagenu sa práve rozrástla o jedno chutné a mimoriadne šikovné autíčko. Zoznámte sa. Volá sa T-Cross a my sme sa zúčastnili na jeho svetovej premiére!

V meste oceníte vyšší podvozok, aj zvýšený posed za volantom. Avšak čo sa týka veľkosti auta, niekedy je menšie lepšie. Lenže čo potom s vnútorným priestorom? Odpoveďou na túto otázku je práve novučký Volkswagen T-Cross, ktorý sme si pre vás išli obzrieť do Amsterdamu.


Základné informácie sme vám priniesli už dávnejšie v tomto článku. Keď nastala testovacia (alebo teasovacia? 😉 ) fáza, dozvedeli sme sa, že s novým T-Crossom bude život farebný a podľa vašich predstáv. Nič však nenahradí ozajstné stretnutie s autom. Tu sú naše prvé dojmy.

Niečo nové

Ak chceli naši dizajnéri prísť s niečím novým, tak sa im to podarilo! Volkswagen T-Cross  neponúka veľkú karosériu, na ktorej by sa dalo „vyblázniť“, ale šikovní páni a dámy z dizajnového oddelenia spravili aj nemožné. T-Cross je dlhý iba 4,11 m, avšak má rázvor 2,56 je celkom slušný. Výrazné línie karosérie auto opticky predlžujú. Dlhá kapota, široká maska chladiča a rozšírené boky dodávajú autu sebavedomý postoj, aj keď nie je navonok veľké. Aby náhodou niekto T-Cross neobvinil z toho, že je to čisto ženské auto, má na kapote výrazné prelisy, ktoré mu dodávajú svalnatejší vzhľad. Naozaj, spredu vyzerá T-Cross ako malý Touareg! A to bol zámer jeho tvorcov. T-Cross je jasným členom rodiny Volkswagen. Jeho viacuholníkové hmlovky pripomínajú T-Roc, avšak namiesto toho, aby ich lemovali LED diódy, je tu pekný chrómový rámik. Zadné partie sú hádam najzaujímavejšie vďaka jedinečným LED svetlám s reflexným pásom tiahnucim sa naprieč vekom kufra, čo dodáva autu vizuálnu šírku. Tento dizajnový prvok sa nenachádza na žiadnom inom Volkswagene a robí T-Cross jedinečným a nezameniteľným.

Ako to chcete?

Dizajn tohto mestského crossovera je funkčný a všestranný. Vzhľad je možné si prispôsobiť v naozaj širokom rozsahu. Vybrať si môžete z 12 farieb karosérie, pričom zastúpené sú tu aj seriózne, aj žiarivé a veselé farby. K dispozícii bude široká ponuka diskov kolies v rozmeroch od 16 do 18 palcov. Niektoré modely diskov si môžete vybrať aj v netradičných farbách. Funkčnú stránku vzhľadu napĺňajú kompaktné vonkajšie rozmery, ktoré však nevyhnutne neznamenajú, že T-Cross bude malý aj vo vnútri. Skôr naopak. Motto tohto modelu je „I am more“ (Som viac, než jedna vec) a práve nekonvenčnosť a schopnosť skĺbiť čo najviac vlastností do jednej karosérie vystihuje tento crossover najlepšie.

Interiér modelu T-Cross poskytuje ešte viac priestoru pre personalizáciu. Je tu pekné ambientné podsvietenie, prémiovo čalúnené sedadlá a môžete si vybrať z troch dizajnových balíčkov. Rôzne dekory a farby sú dostupné pre sedadlá, prístrojový panel a stredovú konzolu. K dispozícii sú aj 3D okrasné panely. Naživo pôsobí kokpit T-Crossu moderne a útulne zároveň. Navyše je tu jedna výrazná novinka: nový volant! Po dlhom čase sa klasický VWolant dočkal vynovenia. Vlastne kde inde, než práve v T-Crosse mal byť nový volant? 🙂

Tri stupne

Model Volkswagen T-Cross bude dostupný v troch stupňoch výbavy. T-Cross, T-Cross Life a T-Cross Style. Už aj základný T-Cross ponúka pestrú výbavu. Okrem iného v nej nájdete aj rádio s farebným dotykovým displejom s uhlopriečkou 6,5 palca, klimatizáciu a asistenčné systémy Front Assist a City Emergency Braking, ktoré poskytujú autu schopnosť autonómneho krízového brzdenia pred prekážkami a chodcami. Zaujímavosťou je, že v základe je už aj asistent udržiavania v jazdnom pruhu Lane Assist. Je tu zabudovaný aj systém eCall, ktorý v prípade nehody automaticky zavolá pomoc.

Výbava Style je postavená na imidži. Má vlastné balíčky prvkov a štandardne obsahuje LED predné svetlá, parkovacie senzory, športové komfortné sedadlá, náladové osvetlenie a pekné 17-palcové kolesá. Strešné nosiče sú v tomto prípade strieborné.

Výbava Life je zameraná na život – ako inak. Jej súčasťou je multifunkčný volant, variabilné veko batožinového priestoru, veľká lakťová opierka s úložným priestorom a dvoma USB portmi, či dopredu sklápateľné sedadlo spolujazdca.

Taký veľký, ako treba

Batožinový priestor modelu T-Cross má jednoducho nastaviteľné variabilné dno. V dolnej polohe ponúka maximálny priestor pre batožinu. V hornej sa pekne zarovná so sedadlami, keď sa sklopia. Zadné sedadlá sa dajú posúvať v rozsahu až 14 centimetrov podobne ako v Tiguane pre ešte lepšie možnosti využitia batožinového priestoru. Objem kufra sa v závislosti od polohy zadných sedadiel pohybuje v rozmedzí 385 – 455 litrov. Po sklopení sedadiel vznikne priestor na prepravu s objemom slušných 1281 litrov. Keď ani to nestačí, na prevoz dlhých predmetov je možné ešte aj sklopiť spolujazdcove sedadlo smerom dopredu.

Asistenti z vyššej triedy

T-Cross je vybavený väčšinou klasických asistenčných systémov, na ktoré sme pri VW zvyknutí. Popri systéme Front Assist je tu aj monitoring mŕtveho uhla, cúvacia kamera… Neštandardným prvkom v tejto triede je príplatkový adaptívny tempomat. Vzhľadom na to, že T-Cross je mestské auto, výbornou vychytávkou je automatická „manévrovacia brzda“. Keď pri parkovacích manévroch v nízkej rýchlosti T-Cross zistí, že idete nabúrať do nejakej prekážky (kvetináč, stĺpik atď), sám zabrzdí.

Aj pre dobu digitálnu

Interiér T-Crossu môže za príplatok zdobiť náš legendárny Active Info Display s uhlopriečkou 10,25 palca, ktorý je pekne v jednej línii s obrazovkou navigácie. Tá môže mať uhlopriečku až 8 palcov. Dnes je v autách mimoriadne dôležitá aj konektivita a T-Cross nesklame ani v tejto oblasti. Systém Car-Net App-Connect umožňuje prepojenie auta s mobilom cez Android Auto, Apple CarPlay alebo MirrorLink. Kompatibilný mobil sa môže nabíjať aj bezdrôtovo. Vďaka online systému Car-Net Guide&Inform si môžete priamo cez displej auta zistiť ceny pohonných hmôt, dopravnú situáciu, predpoveď počasia v destinácii, zaujímavé body po ceste a mnoho ďalších užitočných informácií. Je to super pomôcka na dlhšie cesty. Môžete si cez ňu dopredu prezistiť počet voľných parkovacích miest. Aby ste nemuseli destinácie zadávať až v aute, môžete si ich do systému nahrať cez počítač, tablet alebo mobil a keď nasadnete do auta, už bude pripravené na cestu.

K dispozícii je aj Audiosystém „Beats“ s 8-kanálovým zosilňovačom s výkonom 300W. Základné rádio má uhlopriečku displeja 6,5 palca, lepšie rádio má 8-palcovú uhlopriečku.

Motory

T-Cross sa bude predávať iba s predným náhonom. Dostupné motorizácie budú benzínový trojvalec 1,0 TSI s výkonom 70 kW (95 koní) alebo 85 kW (110 koní). Dieselový motor bude k dispozícii tiež, konkrétne 1,6 TDI s výkonom 70 kW (95 koní). My sa nevieme dočkať kedy si nový prírastok „rodiny T“ vyskúšame 🙂 .