6:05.336. Hádajte, čo to znamená? Áno, padol ďalší rekord! Volkswagen ID.R je oficiálne najrýchlejší elektromobil na Nürburgringu. Tento okruh je pritom považovaný za najnáročnejší na svete.

Volkswagen ID. R dosiahol doteraz najrýchlejší čas pre elektromobil na legendárnom okruhu Nürburgring. Romain Dumas prekonal predchádzajúci rekord až o 40,564 sekundy! Je to v poradí už tretí rekord. Predchádzajúce padli na pretekoch Pikes Peak a v Goodwoode.

Hattrick

Volkswagen ID. R poháňaný dvoma elektromotormi s kombinovaným výkonom 500 kW zajazdil na okruhu Nürburgring-Nordschleife čas 6:05.336 minúty. Je to doposiaľ najrýchlejší čas, aký kedy zajazdil elektromobil. O tento úspech sa postaral Francúz Romain Dumas. Štvornásobný víťaz dvadsaťštyrihodinových pretekov znova zažiaril na svojej obľúbenejšej trati a prekonal predchádzajúci rekord Brita Petra Dumbrecka z roku 2017 o 40, 564 sekundy. Volkswagen ID. R týmto víťazstvom opäť raz podčiarkol vysoký potenciál elektrického pohonu Volkswagenu. Pri rekordnej jazde dosiahol priemernú rýchlosť až 204,96 km/h!

Volkswagen opätovne predviedol, aký neskutočný výkon vie podať ich elektromobil. Po predošlých dvoch úspechoch vylepšili ID.R  špeciálne pre podmienky na Nürburgringu. Aerodynamická konfigurácia tejto evolučnej verzie je viac prispôsobená maximálnej rýchlosti než maximálnemu prítlaku. ID. R podrobili inžinieri rozsiahlym testovacím jazdám na simulátore, ako aj v reálnych podmienkach. Sústredili sa hlavne na vyladenie podvozku, energetický manažment a optimálny výber pneumatík.

 

Pre Volkswagen Motorsport je to ďalší traťový rekord s modelom ID. R za posledný rok. 24. júna 2018 dosiahol Dumas s časom 7:57.148 minúty absolútny traťový rekord na pretekoch Pikes Peak International Hill Climb v USA. O tri týždne na to zajazdil s elektromobilom nový najlepší čas 43.86 sekundy v pretekoch do vrchu počas Goodwood Festival of Speed v južnom Anglicku. A teraz si pripísal na svoje konto rekord na legendárnej Severnej slučke Nürburgringu. Netreba zabudnúť, že tento rekord sa zaobišiel bez vypúšťania škodlivých emisií do ovzdušia.

A prečo to vlastne celé Volkswagen robí? Model ID. R je totiž pretekárska elektrická vlajková loď, na ktorej technológiách bude stavať aj budúce elektromobily rodiny ID. od Volkswagenu.